W weekendy nieczynne
Trójmiasto i okolice
Wyłącznik różnicowoprądowy, znany także jako RCD (ang. Residual Current Device), to jedno z kluczowych zabezpieczeń stosowanych w instalacjach elektrycznych. Jego zadaniem jest ochrona życia ludzkiego oraz mienia przed skutkami porażeń prądem i zwarć doziemnych. Działa na zasadzie wykrycia różnicy prądów pomiędzy przewodem fazowym a neutralnym – jeśli ta różnica przekroczy wartość progową (np. 30 mA), RCD natychmiast odłącza zasilanie.
Pomiar wyłączników różnicowoprądowych nie jest tylko formalnością – to konieczność wynikająca z przepisów i norm, takich jak PN-HD 60364-6 czy PN-EN 61557-6. Każdy RCD musi być testowany:
Pomiar musi być wykonany na działającej instalacji – pod napięciem. Jest to warunek konieczny, ponieważ miernik musi wytworzyć sztuczny prąd różnicowy, który przepływa przez RCD, symulując sytuację awaryjną.
Pomiary RCD są jednym z najważniejszych testów bezpieczeństwa instalacji elektrycznych. Aby były wiarygodne i zgodne z normami:
Dzięki prawidłowemu wykonaniu pomiarów RCD zyskujemy pewność, że instalacja spełnia wymogi bezpieczeństwa – i chroni życie.